Analiza Bioenergetyczna

Analiza Bioenergetyczna jest nurtem psychoterapeutycznym opracowanym przez Alexandra Lowena, który postrzegał psychikę człowieka przez pryzmat nierozerwalnego związku ciała i umysłu. To, co nas spotyka w życiu, a szczególnie bolesne doświadczenia i wytłumione wówczas emocje „rzeźbią” ciało i umysł w określony sposób, co niejednokrotnie powoduje powstawanie przewlekłych napięć i blokad. Bioenergetyczne pobudzanie ciała sprawia, że wypełnia się ono energią, która „rozbija” te wieloletnie złogi, uwalniając tym samym umysł od psychicznych obciążeń. Dzięki ćwiczeniom z ciałem nie tylko zaczynamy lepiej odczuwać własną cielesność, lecz poprzez ciało docieramy do głębi umysłu zyskując tym samym możliwość zintegrowania obu tych sfer – nawiązania łączności ze swoją fizycznością i z uczuciami.
Analiza Bioenergetyczna jest sposobem ponownego przeżycia własnej historii poprzez specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń, by uwolnić się od tego, co utrudniało dotychczas swobodne samopoczucie i życie pełnią autentyczności.

Zainteresowanych umówieniem się na sesję zachęcam do zapoznania się z kilkoma najczęściej zadawanymi pytaniami na temat terapii w nurcie Analizy Bioenergetycznej, które zamieściłam poniżej wraz z moimi odpowiedziami.

Dla kogo jest terapia w nurcie Analizy Bioenergetycznej?

Psychoterapia ciałem jest dla wszystkich, choć może szczególnie odpowiadać osobom, które nie lubią się otwierać i mówić o sprawach osobistych lub uważają, że nie mają o czym mówić. Nieświadome psychiczne treści – trudne wspomnienia, doświadczenia, przeżycia – gromadzą się w ciele w postaci blokad i napięć mięśniowych. Zdarza się, że jesteśmy bardziej świadomi np. bólu w okolicach karku, niż określonej sytuacji i związanych z nią emocji, które – niewłaściwie przeżyte – „zbiły” się w ciele powodując dolegliwości fizyczne. Poprzez ruch docieramy do źródła tych dolegliwości i uwalniamy umysł od problemów.

Na co pomaga?

Pomaga uwolnić ciało od gromadzonych w nim przez lata emocji w formie chronicznych napięć i blokad, przez co pozbawia dolegliwości bólowych w określonych partiach ciała (np. bóle karku, pleców). Specjalne techniki pracy z ciałem pomagają dotrzeć do nieświadomych warstw psychiki i uzdrowić umysł od problemów, wyzwolić i bezpiecznie przeżyć stłumione w nieświadomości treści i emocje tak, by odzyskać pełnię witalności, autentyczność i radość.

Czy to tylko ćwiczenia?

Podstawą terapii są dostarczające ciału fizycznych bodźców specjalnie dobrane ćwiczenia ruchowe. Ich wykonanie nie wymaga jednak szczególnej sprawności fizycznej. Podczas sesji pracę z ciałem łączy się z terapią werbalną tj. analizą intelektualną doznań.